Systemy chłodzenia obiektów i pomieszczeń mogą wykorzystywać różne technologie i różne czynniki chłodnicze. Różnią się one wieloma parametrami – od ceny do efektywności. Różne jest też ich oddziaływanie na środowisko. Znajdujące się w systemie medium ma też wpływ na jego żywotność i koszty związane z eksploatacją i serwisowaniem. Jednym z czynników, który cieszy się sporą popularnością w różnych obszarach, jest woda lodowa, zwana również glikolem.
Co to jest woda lodowa?
To powszechnie stosowane medium chłodzące jest płynem przemysłowym, posiadającym zdolność przenoszenia ciepła. Charakteryzuje się wysoką temperaturą wrzenia i bardzo niską temperaturą zamarzania. Dzięki temu jest czynnikiem niezwykle odpornym na warunki środowiska zewnętrznego. Glikol stosowany w chłodnictwie występuje w dwóch postaciach:
- glikol etylenowy – ciecz o charakterystycznym smaku i zapachu, o właściwościach antykorozyjnych i wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Niestety jest to substancja wysoce toksyczna i obsługa systemówchłodzenia zawierających ten czynnik wymaga dużej ostrożności i świadomości personelu
- glikol propylenowy – jego przewodnictwo cieplne jest niższe, niż w przypadku glikolu etylenowego, jest za to mniej toksyczny. Stosuje go się w tych gałęziach przemysłu, gdzie ryzyko zanieczyszczenia czynnikami zewnętrznymi musi być ograniczone do zera — np. przy produkcji żywności i leków.
Woda lodowa stosowana w systemach chłodzenia krąży w obiegu zamkniętym i dzięki swoim właściwościom pochłania ciepło z obszaru, który ma zostać schłodzony i przenosi do miejsca, gdzie może je oddać.
Gdzie wykorzystuje się instalacje wody lodowej?
Wytwornicą wody lodowej jest chiller. Instalacje z jego zastosowaniem są nie tylko efektywne, ale również niezawodne i bezpieczne dla środowiska, ponieważ charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością. Tego typu systemami chłodzi się powietrze w obiektach użyteczności publicznej: szkołach, urzędach, placówkach służby zdrowia. Równie popularne są w budynkach wielopoziomowych z dużą ilością pomieszczeń: biurowcach, apartamentowcach czy hotelach.
Woda lodowa jest wykorzystywana szczególnie chętnie w medycynie, do ochładzania urządzeń specjalistycznych i maszyn służących ochronie życia i zdrowie.
Odbiorcą tego typu rozwiązań jest także przemysł, a w szczególności:
- produkcja tworzyw sztucznych,
- przemysł farmaceutyczny (przede wszystkim obszary tymczasowego i długotrwałego składowania leków),
- przemysł spożywczy – w procesach magazynowania i transportu.
Instalacje wody lodowej znajdują jednak zastosowanie na coraz szerszym obszarze. Obecnie projektowane są nawet małe instalacje, chłodzące domy jednorodzinne i inne mniejsze budynki.